OCSI okuplja crnogorske studente i mlade ljude crnogorskog porijekla koji su stekli ili stiču svoje znanje na ustanovama visokog obrazovanja širom svijeta, ne uključujući države Regiona Zapadnog Balkana (Crna Gora, Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kosovo, Srbija). Članstvo OCSI čine svi koji su se uspješno registrovali na sajtu OCSI i dobili mejl potvrde, čime je aktivirana njihova korisnička zona. Članovi mogu biti punopravni OCSI članovi (Č), OCSI alumnisti (A) ili OCSI članovi iz dijaspore (D).
Registracija se obavlja popunjavanjem online formulara.
O zahtjevu za članstvo odlučuje Administrator registracije.
Aplikant mora da ispunjava barem jedan od sljedećih pet uslova da bi bio uspješno registrovan:
- crnogorski student na redovnim studijama u inostranstvu (osnovne studije, master studije ili PhD) (Č)
- crnogorski student na programima razmjene u trajanju od jedne godine (Č)
- studenti koji su završili studije prije maksimum godine dana do vremena registracije (Č)
- mladi profesionalac koji je završio studije ( ili dio studija) u inostranstvu (A)
- studenti crnogorskog porijekla čije je stalno prebivalište registrovano u inostranstvu (D)
Ko su punopravni OCSI članovi?
Punopravni OCSI članovi su: crnogorski studenti koji redovno pohađaju programe osnovnih, postdiplomskih ili doktorskih studija u inostranstvu.
- Punopravni članovi su studenti spremni na stalnu ili povremenu saradnju sa drugim studentima i doprinose radu Organizacije.
- Za studente osnovnih studija: OCSI je prilika da se povežu sa drugim studentima, stvore prijateljstva i pronađu odgovore za nedoumice vezane za studije u inostranstvu, te saznaju o prilikama za stažiranja i ljetnje prakse.
- Za studente postdiplomskih studija: OCSI je prilika za povezivanje i razvoj naučne i istraživačke saradnje, te različitih vrsta projekata. OCSI je ujedno i platforma gdje svršeni studenti mogu pronaći iskustva vezana za pristupe tržištima rada i informacije o drugim prilikama.
- Za studente doktorskih studija: OCSI je prilika za povezivanje sa drugim studentima doktorskih i postoktorskih studija i prilika za ostvarivanje naučno-istraživačke saradnje sa mladim profesionalcima širom svijeta, koji rade u prestižnim kompanijama ili institucijama, odnosno renomiranim institucijama visokog obrazovanja.
Ko su OCSI članovi iz dijaspore?
OCSI članovi iz dijaspore su studenti crnogorskog porijekla, čije je stalno prebivalište registrovano u inostranstvu i bitna su karika u povezanosti OCSI populacije.
- Umrežavanjem članova iz dijaspore održava se osjećaj zajedništva i uključenosti u aktivnostima koje Organizacija sprovodi.
- Kroz mogućnost prisustva događajima, članovi iz dijaspore dijele iskustva iz drugačije perspektive od prethodno navedenih grupa.
- Putem savjeta i preporuka stvaraju se nove prilike manje poznate članovima koji ne borave u inostranstvu duži vremenski period.
- Koriste prilike za stvaranje akademskih, naučnih i (ne)profitnih saradnji i time podstiču održavanje saradnje sa crnogroskim državljanima.
Ko su OCSI alumnisti?
OCSI alumnisti su (mladi) profesionalci, koji su na početku karijere u inostranstvu ili Crnoj Gori, nakon završenog školovanja u inostranstvu. Alumniste čine i mladi profesionalci iz dijaspore koji su završili obrazovni ciklus u inostranstvu.
- Alumnisti podržavaju sve gore navedene grupe, kroz razmjenu iskustava koja su stekli.
- Čine mrežu alumnista u inostranstvu i Crnoj Gori.
- Čine zajednicu profesionalaca koji su svoje znanje stekli na renomiranim svjetskim univerzitetima, što ih čini kompetitivnim na tržištima rada širom svijeta.
- Koriste benefite networkinga za širenje biznis, neprofitnih ili akademskih saradnji.
- Kreiraju prilike u državi za OCSI sadašnju I buduću populaciju.
- Aktivno doprinose razvoju Organizacije kroz direktnu podršku programima koje Organizacija sprovodi.
- Aktivno doprinose promociji znanja i vrijednosti, kao temelja za dalji razvoj društava u kojima žive.